Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Grafika inżynierska WMTAXCSI-gi
Wykład (WYK) Semestr letni 2013/2014

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 24
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

podstawowa:

1. T. Dobrzański, „Rysunek techniczny maszynowy”, WNT ,2012.

2. E. F. Otto, „Podręcznik geometrii wykreślnej”, PWN 1975

3. S. Kachel, Grafika inżynierska, WAT, 2009.

uzupełniająca:

1. J. Rogowski, „Podstawowe konstrukcje geometryczne w rzutach Monge’a”, PWN 1993;

2. L. Giełdowski, „Rzutowanie prostokątne, widoki. Ćwiczenia i zadania rysunkowe z rozwiązaniami”, WSiP 1998;

3. P. Kiciak, Podstawy modelowania krzywych i powierzchni. WNT, 2005

Efekty uczenia się:

symbol / efekt kształcenia / odniesienie do efektów kierunku

W1 / Ma uporządkowaną wiedzę z zakresu oprogramowania komputerów oraz elementów konstrukcji maszyn. / K_W06.

W2 / ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w zakresie podstawowych problemów konstrukcyjno-technologicznych. / K_W11.

W3 / Zna podstawowe konstrukcje geometrii wykreślnej. Zna zasady tworzenia rzutów równoległych. Zna podstawowe zasady tworzenia rysunków technicznych przestrzegając standardów PN. Zna zasady stosowania uproszczeń rysunkowych oraz odwzorowywania połączeń rozłącznych i nierozłącznych. Zna podstawowe zasady wymiarowania podstawowych elementów konstrukcyjnych. / K_W12.

U1 / Umie wykonać szkice i rysunki techniczne podstawowych elementów konstrukcyjnych metodami klasycznymi oraz umie interpretować rysunki techniczne zgodnie ze standardami wyznaczanymi przez PN. / K_U03.

U2 / Potrafi modelować podstawowe elementy konstrukcyjne oraz proste zespoły zawierające elementy normalne, wykorzystując systemy CAD. Umie wykonywać rysunki techniczne prostych elementów konstrukcyjnych używając systemów CAD. Potrafi przeprowadzić edycję komputerowego zapisu konstrukcji do analizy obiektów technicznych. / K_U07.

Metody i kryteria oceniania:

 Zaliczenie przedmiotu na ocenę jest przeprowadzane na podstawie średniej z pozytywnych ocen za wszystkie efekty kształcenia.

 Zaliczenie ćwiczeń na ocenę dla zakresu U1 odbywa się na podstawie średniej z ocen z wszystkich sprawdzianów wiadomości i umiejętności przeprowadzanych na każdych ćwiczeniach w semestrze.

 Zaliczenie wykładów dla zakresu W1 na ocenę odbywa się na podstawie oceny z pisemnego sprawdzianu teoretyczno-praktycznego 20 pytań, poleceń, zadań, po zakończenie cyklu wykładów, obejmującego elementarną wiedzę z zakresu systemów CAD i tworzenia rysunku 2D.

 Zaliczenie wykładów dla zakresu W3 na ocenę odbywa się na podstawie oceny z pisemnego sprawdzianu teoretyczno-praktycznego.

 Zaliczenie wykładów dla zakresu W2 na ocenę odbywa się na podstawie oceny elementów składowych z realizacji ćwiczeń laboratoryjnych i weryfikowany jest w trakcie zajęć laboratoryjnych obejmującego elementarną wiedzę z zakresu podstawowych problemów konstrukcyjno-technologicznych.

 Zaliczenie ćwiczeń na ocenę odbywa się na podstawie oceny efektu kształcenia U2 i sprawdzany jest praktycznie na ćwiczeniach laboratoryjnych i indywidualnym sprawdzianie praktycznym udokumentowanym wykonaniem rysunku technicznego: elementu, zespołu części maszyn.

 Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych na ocenę odbywa się na podstawie oceny efektu kształcenia W2, U1.

 Efekty W1, W3, sprawdzane są na dwóch kolokwiach w postaci testu sprawdzającego.

Zakres tematów:

Wykład

1. Wiadomości wstępne. Proste i zaawansowane konstrukcje geome-tryczne; styczność okręgów kół i zaokrąglenia; krzywe płaskie./ 2

2. Aparat rzutowania równoległego. Rzutowanie prostokątne: odwzoro-wanie punktu, prostej i odcinka, płaszczyzn i figur płaskich, brył. Podsta-wowe zależności pomiędzy obiektami. Normalizacja w rysunku technicz-nym./ 2

3. Odwzorowanie przedmiotów za pomocą rzutów. Rzutowanie równole-głe - aksonometria. Podstawowe zasady rzutowania prostokątnego. Rzu-towanie brył płaskościennych, brył z elementami osiowosymetrycznymi./ 2

4. Zaawansowane rzutowanie prostokątne - normalny układ rzutów, wi-doki, przekroje i kłady. Przekroje złożone, ukośna płaszczyzna przekroju, kład przekroju, przekroje i widoki cząstkowe. Odwzorowanie zarysów we-wnętrznych na rysunkach: oznaczanie i kreskowanie, przekroje przedmio-tów osiowosymetrycznych./ 2

5. Uproszczenia w rysunku maszynowym: stopnie uproszczeń, gwinty i połączenia gwintowe. Połączenia nierozłączne - nity i połączenia nitowe, spoiny i połączenia spawane, zgrzeiny i połączenia zgrzewane. Wymiaro-wanie przedmiotów na rysunkach. Podstawowe zasady wymiarowania./ 2

6. Rysunki: złożeniowe, zestawieniowe i montażowe; tabliczka, tabelka, wymiarowanie. Rysunki wykonawcze; tabliczka, wymiarowanie. Schematy mechaniczne, elektryczne i elektroniczne.Podstawowe wiadomości z ry-sunku architektoniczno-budowlanego. / 2

7. Systemy graficzne 2D i 3D. Zintegrowane systemy CAD/CAM/CAE organizacja i struktura systemów. / 2

8. Przekształcenia w przestrzeni 3D, współrzędne jednorodne. Prymity-wy graficzne. / 2

9. Zasady i metodyka tworzenia rysunków wykonawczych elementów części maszyn. / 2

10. Dokumentacja płaska, oznaczenia na rysunkach wykonawczych. / 2

11. Złożenia (Assembling), hierarchizacja złożeń. / 2

12. Metodyka tworzenia rysunków złożeniowych zespołów części ma-szyn w systemach CAD. / 2

Metody dydaktyczne:

Wykład / metoda werbalno-wizualna

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 28/ szczegóły
2 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 28/ szczegóły
3 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 27/ szczegóły
4 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 21/ szczegóły
5 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 3/ szczegóły
6 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 6/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wojskowa Akademia Techniczna.
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-9 (2024-12-18)