Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium z materiałów konstrukcyjnych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WTCNKCSI-SzMK2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Seminarium z materiałów konstrukcyjnych
Jednostka: Wydział Nowych Technologii i Chemii
Grupy:
Strona przedmiotu: http://www.wtc.wat.edu.pl/images/sylabusy_kzmit
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Forma studiów:

stacjonarne

Rodzaj studiów:

I stopnia

Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Forma zajęć liczba godzin/rygor:

seminaria - 30 godzin / zaliczenie

Przedmioty wprowadzające:

Strukturalne uwarunkowania właściwości materiałów: znajomość podstaw budowy materiałów, umiejętność analizy struktury, jej wad i mechanizmów przemian fazowych w materiałach; zdolność dokonywania zmian strukturalnych i oceny właściwości użytkowych materiałów konstrukcyjnych w oparciu o znajomość elementów budowy struktury oraz wpływu czynników i mechanizmów towarzyszących jej przemianom.

Materiały konstrukcyjne i wielofunkcyjne: znajomość klasycznych materiałów konstrukcyjnych, tendencji ich rozwoju i obszarów wykorzystania w budowie maszyn i urządzeń; znajomość współczesnych metod badania właściwości strukturalnych, mechanicznych i użytkowych materiałów; umiejętność wykorzystania rutynowych metodyk i urządzeń badawczych do oceny struktury i właściwości mechanicznych materiałów konstrukcyjnych i wielofunkcyjnych.

Technologie materiałów konstrukcyjnych i wielofunkcyjnych: znajomość podstawowych technologii wytwarzania, przetwarzania i łączenia oraz modyfikacji warstwy wierzchniej materiałów konstrukcyjnych w formie litej, proszków i powłok ochronnych stosowanych w budowie maszyn i urządzeń; znajomość zjawisk fizycznych i praw wykorzystywanych w procesach metalurgiczno-odlewniczych i obróbce plastycznej stopów żelaza i metali nieżelaznych; znajomość standardowych technologii spawania, lutowania i zgrzewania oraz modyfikowania WW materiałów konstrukcyjnych metodami cieplno-chemicznymi nasycania dyfuzyjnego i metalizacji natryskowej; znajomość wybranych technologii wytwarzania materiałów ceramicznych i kompozytowych z umiejętnością analizy defektów struktury i wykonania nieskomplikowanych napraw; znajomość uwarunkowań technologiczno-materiałowych obróbki ubytkowej skrawaniem oraz obróbki ściernej i erozyjnej – zapewniających kształtowanie geometryczne elementów maszyn i urządzeń.


Programy:

Kierunek studiów / specjalność

Inżynieria materiałowa / Materiały konstrukcyjne

Autor:

dr hab. inż. Cezary Senderowski, prof. WAT

Bilans ECTS:

Lp. Aktywność: Obciążenie w godz.

1 Udział w wykładach

2 Samodzielne studiowanie tematyki wykładów

3 Udział w ćwiczeniach

4 Samodzielne przygotowanie się do ćwiczeń

5 Udział w laboratoriach

6 Samodzielne przygotowanie się do laboratoriów

7 Udział w seminariach / 30

8 Samodzielne przygotowanie się do seminariów / 40

9 Realizacja projektu

10 Udział w konsultacjach / 10

11 Przygotowanie do egzaminu

12 Udział w egzaminie

Godz. / ECTS

Sumaryczne obciążenie pracą studenta 80 / 3

Zajęcia z udziałem nauczycieli: 1+3+5+7+9+10+12 40 / 1

Zajęcia o charakterze praktycznym: 5+6+9

Zajęcia powiązane z działalnością naukową:

1+2+3+4+7+8 70 / 2


Skrócony opis:

Ogólna charakterystyka wymogów formalno-prawnych i metodologii pisania prac dyplomowych oraz sposobu przygotowania się do prezentacji wyników badań własnych i stosowanych metodyk badawczych w ramach realizowanych zadań dyplomowych. Przedstawienie wytycznych do opracowania indywidualnie przez każdego studenta zagadnień związanych z przeglądem literatury, opracowaniem celu pracy i tez badawczych oraz zastosowanych metodyk badań – zgodnie z określonym zadaniem dyplomowym. Określenie zadań z zakresu ogólnej wiedzy mat. konstrukcyjnych i technologii ich wytwarzania oraz przetwarzania – celem opracowania przez każdego studenta indywidualnie, po jednym zadaniu do wyboru. Wskazanie źródeł, metod i sposobów poszukiwania informacji n-b. Omówienie zasad pisania artykułów naukowych. Indywidualna prezentacja postępów w realizacji pracy dyplomowej z zagadnień przeglądu literatury oraz wyników badań własnych i stosowanych metodyk badawczych – analizowana zespołowo w dyskusji zakończonej wnioskami.

Pełny opis:

1. Uwarunkowania formalno-prawne i metodologia pisania prac dyplomowych oraz zasady prezentacji wyników badań własnych

i ich analiza wraz z zasadami zaliczenia przedmiotu.

2. Źródła, metody i sposoby poszukiwania informacji naukowo-badawczych.

3. Analiza wybranych zagadnień tematycznych z przeglądu literatury wykorzystywanej do edycji prac dyplomowych.

4. Analiza prezentacji metodyk badawczych stosowanych w badaniach własnych przy realizacji prac dyplomowych.

5. Zasady pisania artykułów naukowych – analiza modułów strukturalnych.

6. Prezentacja wybranych zagadnień dla materiałów konstrukcyjnych i technologii ich wytwarzania – określonych w zadaniach indywidualnych.

7. Indywidualne prezentacje multimedialne – zgodnie z określonymi zadaniami realizowanych tematycznie prac dyplomowych

i dyskusją otwartą prezentowanych wyników – zakończoną wnioskami.

Literatura:

1. W. Taranenko, A. Świć, J. Zubrzycki, M. Opielak, Metodyka opracowania prac inżynierskich i magisterskich, Wyd. Pol. Lubelskiej, Lublin 2007.

2. Artykuły ze specjalistycznych czasopism naukowych krajowych i zagranicznych dostępnych w bazie elektronicznej Elsevier, np.: Inżynieria Materiałowa, Biuletyn WAT, Mechanik, Hutnik – Wiadomości Hutnicze, Ochrona przed Korozją, Przegląd Mechaniczny, International Journal of Advancements in Research & Technology, International Journal of Knowledge Engineering, Materials, Intermetallics, Powder Technology, Surface & Coatings Technology, Journal of Thermal Spray Technology.

3. T. Burakowski, T. Wierzchoń, Inżynieria powierzchni metali, WNT, Warszawa 1995.

4. A. Klimpel, Napawanie i natryskiwanie cieplne – technologie, WNT, 2000

5. B. Ciszewski, W. Przetakiewicz, Nowoczesne materiały stosowane w technice.

6. K. Przybyłowicz, J. Przybyłowicz, Materiałoznawstwo w pytaniach i odpowiedziach.

7. K. Przybyłowicz: Metody badania tworzyw metalicznych; wyd. PŚw 2011.

8. H. Żebrowski (red.), Techniki wytwarzania. Obróbka wiórowa, ścierna, erozyjna, Ofic. Wyd. Pol. Wrocławskiej, 2004.

Najnowsze publikacje krajowe i zagraniczne dostępne między innymi w bazie elektronicznej Elsevier.

Efekty uczenia się:

W1 Posiada wiedzę w zakresie uwarunkowań formalno-prawnych i metodologii pisania prac dyplomowych oraz zasad prezentacji wyników badań własnych. Posiada wiedzę i umiejętność stosowania standardowych metodyk badawczych dla realizacji zadań inżynierskich w zakresie ekspertyz materiałowych i właściwości technologicznych i użytkowych materiałów konstrukcyjnych. K_W03, K_W05, K_W16, K_W21, K_W24.

W2 Posiada podstawową wiedzę z zakresu fizyki i chemii w celu zrozumienia podstawowych zjawisk fizykochemicznych zachodzących w materiale. K_W03, K_W04, K_W13.

W3 Posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej wg schematu: technologia→struktura→właściwości użytkowe. K_W03, K_W04, K_W07, K_W08, K_W13, K_W19, K_W20, K_W21.

U1 Umie korzystać z literatury fachowej, baz danych oraz innych źródeł informacji (w tym ze źródeł obcojęzycznych) w celu pozyskania informacji niezbędnych do rozwiązania zadań z zakresu inżynierii materiałowej. KU_03, KU_05.

U2 Potrafi przygotować odpowiednio udokumentowaną prezentację dotyczącą badanego problemu oraz przedstawić ją w zrozumiałej formie za pomocą technik audiowizualnych. K_U04, K_U06.

U3 Potrafi zidentyfikować problem inżynierski, zaplanować eksperyment do jego rozwiązania z uwzględnieniem uwarunkowań techniczno-ekonomicznych i środowiskowych. K_U07, K_U10, K_U12.

K1 Ma świadomość poziomu swej wiedzy i umiejętności oraz potrafi określić kierunki dalszego uczenia się i efektywnie realizować proces samokształcenia. K_K01, K_K05.

K2 Potrafi pracować w zespole i ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania. K_K02, K_K03.

K3 Ma świadomość ważności aspektów i skutków ekonomicznych i środowiskowych modyfikacji, wytwarzania i użytkowania materiałów konstrukcyjnych. K_K06

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie przedmiotu: przedmiot kończy się zaliczeniem bez oceny.

Osiągnięcie efektów W1, W2, W3, U1, U2, U3, K1, K2 i K3 weryfikowane jest podczas prezentacji audiowizualnych z postawionych zadań indywidualnych.

Zaliczenie przedmiotu następuje na ostatnich zajęciach po wypełnieniu następujących rygorów:

1. Każdy student zobowiązany jest do wygłoszenia minimum 30 min. prezentacji multimedialnej na zaproponowanych temat.

2. Prezentacje powinny być oparte o najnowsze publikacje krajowe i zagraniczne dostępne między innymi w bazie elektronicznej Elsevier.

3. Oprócz prezentacji, każdy referujący, wykonuje i zostawia prowadzącemu zajęcia do oceny referat na wybrany temat z podaniem źródeł literaturowych, z których korzystał. Referaty muszą być przygotowane na ogólnych zasadach pisania artykułów naukowych.

4. Po każdym wystąpieniu powinna nastąpić dyskusja na temat referowanego zagadnienia, w celu wyjaśnienia zawartości merytorycznej przedstawionej prezentacji. Na zakończenie zajęć prowadzący dokonuje oceny aktywności i stopnia przyswojenia zaprezentowanego zagadnienia przez studentów w formie sprawdzianu pisemnego z wiadomości zawartych w wygłoszonej prezentacji.

5. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Student nieobecny na zajęciach w celu ich zaliczenia wykonuje samodzielnie referat na prezentowane zagadnienie na zasadach podanych w pkt.3.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wojskowa Akademia Techniczna.
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-6 (2025-03-04)