Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metrologia w procesie producji

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WTCNKCSI-MwPP2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Metrologia w procesie producji
Jednostka: Wydział Nowych Technologii i Chemii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Forma studiów:

stacjonarne

Rodzaj studiów:

I stopnia

Rodzaj przedmiotu:

wybieralny

Forma zajęć liczba godzin/rygor:

Razem: 30 godzin

Wykłady: 14 godzin / zaliczenie na ocenę

Ćwiczenia: 8 godzin / zaliczenie

Laboratoria: 8 godzin / zaliczenie

Przedmioty wprowadzające:

Matematyka - wymagania wstępne: podstawy analizy matematycznej i statystyki matematycznej.

Metrologia techniczna i systemy pomiarowe - wymagania wstępne: podstawy metrologii, analiza błędów pomiaru i szacowania niepewności pomiaru, technika mierzenia wielkości geometrycznych.

Technologie materiałów konstrukcyjnych i wielofunkcyjnych - wymagania wstępne: znajomość podstawowych technik wytwarzania elementów z materiałów konstrukcyjnych i wielofunkcyjnych.



Programy:

Inżynieria materiałowa / materiały konstrukcyjne

Autor:

dr inż. Zbigniew Zarański, docent WAT

Bilans ECTS:

Sumaryczne obciążenie pracą studenta: 83 / 3 ECTS

Zajęcia z udziałem nauczycieli: 38 / 1,5 ECTS

Zajęcia o charakterze praktycznym: 20 / 1 ECTS

Zajęcia powiązane z działalnością naukową: 55 / 2 ECTS


Skrócony opis:

Układ tolerancji i pasowań. Analiza wymiarowa. Struktura geometryczna powierzchni. Specyfikacja geometrii wyrobów. Nadzorowanie przyrządów pomiarowych. Statystyczne sterowanie procesem produkcji.

Pełny opis:

Wykłady:

1. Układ tolerancji i pasowań. Tolerancje wymiarów liniowych i kątowych. Tolerancje gwintów i stożków. Pasowania i ich parametry – 3 godz.

2. Analiza wymiarowa. Arytmetyka wymiarów tolerowanych. Łańcuchy wymiarowe. Zamienność części maszyn – 2 godz.

3. Struktura geometryczna powierzchni. Profil pierwotny, chropowatości i falistości powierzchni. Parametry 2D i 3D chropowatości i falistości powierzchni – 3 godz.

4. Specyfikacja geometrii wyrobów. Odchyłki i tolerancje kształtu: prostoliniowości, płaskości, okrągłości i walcowości. Odchyłki

i tolerancje kierunku: równoległości, prostopadłości i nachylenia. Odchyłki i tolerancje położenia: pozycji, współosiowości

i symetrii. Odchyłki i tolerancje bicia – 2 godz.

5. Nadzorowanie przyrządów pomiarowych w systemach zarządzania jakością. Czynności metrologiczne: legalizacja, kalibracja, sprawdzanie, szacowanie dokładności. Układ sprawdzań przyrządów pomiarowych. Spójność pomiarowa – 2 godz.

6. Statystyczne sterowanie procesem produkcji SPC. Analiza stabilności i zdolności procesu produkcyjnego oraz systemów pomiarowych dla potrzeb SPC – 2 godz.

Ćwiczenia:

1. Arytmetyka wymiarów tolerowanych i obliczanie łańcuchów wymiarowych – 4 godz.

2. Obliczanie tolerancji wymiarów i pasowań wałków i otworów – 4 godz.

Laboratoria:

1. Pomiary chropowatości i falistości powierzchni – 4 godz.

2. Pomiary odchyłek kształtu – 4 godz.

Literatura:

Podstawowa:

1. S. Adamczak, Pomiary geometryczne powierzchni, WNT, Warszawa 2009.

2. Z. Humienny, Specyfikacja geometrii wyrobów GPS, WNT, Warszawa 2004.

3. W. Jakubiec, J. Malinowski, Metrologia wielkości geometrycznych, WNT, Warszawa 2009.

Uzupełniająca:

1. S. Adamczak, W. Makieła, Metrologia w budowie maszyn. Zadania z rozwiązaniami, WNT, Warszawa 2004.

2. S. Adamczak, W. Makieła, Podstawy metrologii i inżynieria jakości dla mechaników. Ćwiczenia praktyczne, WNT, Warszawa 2010.

3. Międzynarodowy słownik podstawowych i ogólnych terminów metrologii, GUM, 1996.

Efekty uczenia się:

W1 / Zna układ tolerancji normalnych i pasowań wykorzystywanych w zakresie projektowania i wytwarzania części maszyn oraz specyfikację geometrii wyrobów. Ma wiedzę na temat struktury geometrycznej powierzchni i jej wpływu na właściwości użytkowe elementów urządzeń technicznych / K_W11

W2 / Zna podstawowe przyrządy i metody pomiarów parametrów struktury geometrycznej powierzchni / K_W12

U1 / Potrafi planować i przeprowadzać pomiary parametrów chropowatości i falistości powierzchni oraz odchyłek kształtu, kierunku, położenia i bicia a także interpretować uzyskane wyniki, z uwzględnieniem rachunku błędów, jak też formułować wnioski na podstawie tak przeprowadzonej analizy / K_U07

U2 / Posiada umiejętność weryfikacji geometrycznej elementów maszyn i urządzeń technicznych / K_U11

K1 / Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role / K_K03

Metody i kryteria oceniania:

Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę. Warunkiem zaliczenia jest otrzymanie pozytywnej oceny z kolokwium (w postaci testu wielokrotnego wyboru) oraz zaliczenie ćwiczeń i laboratoriów.

Pytania testu dotyczą wiedzy przekazywanej na wykładach i zdobytej samodzielnie przez studenta w czasie studiowania tematyki wykładów. Test zawiera 23 pytania z przypisanymi czterem odpowiedziami. Zadaniem studenta jest wskazanie odpowiedzi poprawnych. Za wskazanie każdej poprawnej odpowiedzi student otrzymuje 1 pkt, za wskazanie odpowiedzi niepoprawnej punkt ujemny. Maksymalna liczba punktów za test wynosi 35. Oceny: 18-22 pkt. – dst, 23-25 pkt. – dst +, 26-29 pkt.- db, 30-32 pkt. – db+, 33-35 pkt. – bdb.

Zaliczenie ćwiczeń i laboratorium wymaga uzyskania pozytywnych ocen ze sprawdzianów, bądź poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania przed rozpoczęciem każdego z ćwiczeń lub laboratorium, pełnego i poprawnego wykonania zadań określonych przez prowadzącego oraz oddania pisemnego sprawozdania, w przypadku ćwiczeń zawierającego rozwiązania zadań rachunkowych a w przypadku laboratorium wyniki wykonanych pomiarów, charakterystykę metrologiczną wykorzystywanych przyrządów pomiarowych i analizę opracowanych wyników .

Osiągnięcie efektów W1 i W2 weryfikowane jest podczas kolokwium oraz sprawdzianów i udzielania odpowiedzi na pytania.

Osiągnięcie efektów U1, U2 i K1 sprawdzane jest w trakcie ćwiczeń i laboratoriów, na podstawie realizacji powierzonych zadań oraz w wyniku oceny wykonanych sprawozdań.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje student, który posiadł wiedzę, umiejętności i kompetencje przewidziane efektami kształcenia, a ponadto wykazuje zainteresowanie przedmiotem, w sposób twórczy podchodzi do powierzonych zadań i wykazuje się samodzielnością w zdobywaniu wiedzy. Wykazuje się wytrwałością i samodzielnością w pokonywaniu trudności oraz systematycznością pracy.

Ocenę dobrą otrzymuje student, który posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania w stopniu dobrym. Potrafi rozwiązywać zadania i problemy o średnim stopniu trudności.

Ocenę dostateczną otrzymuje student, który posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania w stopniu dostatecznym. Samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy o niskim stopniu trudności. W jego wiedzy i umiejętnościach zauważalne są luki, które potrafi jednak uzupełnić pod kierunkiem nauczyciela.

Ocenę niedostateczną otrzymuje student, który nie posiadł wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie koniecznych wymagań.

Na końcową ocenę składają się: ocena z kolokwium, oceny z ćwiczeń i laboratoriów oraz zaangażowanie i sposób podejścia studenta do nauki.

Praktyki zawodowe:

Brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wojskowa Akademia Techniczna.
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-6 (2025-03-04)