Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Praktyka zawodowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WMTXXCSI-PZ
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Praktyka zawodowa
Jednostka: Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Forma studiów:

stacjonarne

Rodzaj studiów:

I stopnia

Rodzaj przedmiotu:

wybieralny

Forma zajęć liczba godzin/rygor:

Czas trwania 4 tygodnie po VI semestrze/Z, 4 pkt ECTS

Przedmioty wprowadzające:

Brak przedmiotów wprowadzających

Programy:

semestr szósty / Inżynieria bezpieczeństwa / Inżynieria bezpieczeństwa technicznego

Autor:

dr inż. Sławomir STĘPIEŃ

Bilans ECTS:

aktywność / obciążenie studenta w godz.

Studia stacjonarne

1. Udział w wykładach / 0 godz.

2. Udział w laboratoriach / 0 godz.

3. Udział w ćwiczeniach / 0 godz.

4. Udział w seminariach / 0 godz.

5. Samodzielne studiowanie tematyki wykładów / 0 godz.

6. Samodzielne przygotowanie do laboratoriów / 0 godz.

7. Samodzielne przygotowanie do ćwiczeń / 0 godz.

8. Realizacja praktyki, szacunkowa przeliczeniowa liczba godzin / 120 godz.

9. Realizacja projektu / 0 godz.

10. Udział w konsultacjach / 0 godz.

11. Przygotowanie do egzaminu / 0 godz.

12. Przygotowanie do zaliczenia / 0 godz.

13. Udział w egzaminie / 0 godz.


Sumaryczne obciążenie pracą studenta: 120 godz./ 4 ECTS

Zajęcia z udziałem nauczycieli (1+2+3+4+9+10+13): 0 godz. / 0 ECTS

Zajęcia powiązane z działalnością naukową 0 godz./ 0 ECTS

Skrócony opis:

Miejsce: przedsiębiorstwo, zakład, instytucja, firma z branży mechanicznej, elektrycznej, chemicznej, elektronicznej, informatycznej, energetycznej, budowlanej, transportowej, zwane dalej podmiotem.

Cel:

- zapoznanie studentów z działalnością podmiotu, jego strukturą, zadaniami, wyposażeniem technicznym, zagrożeniami w środowisku pracy, systemem jakości, certyfikacją wyrobów i systemem zarządzania bezpieczeństwem;

- zapoznanie studentów z aparaturą stosowaną w instalacjach chemicznych przeznaczonych do produkcji, przechowywania i przesyłania związków chemicznych, technologiami prac mechanicznych, elektrycznych i technologiami prac projektowych lub obsługowych ze szczególnym uwzględnieniem problematyki bezpieczeństwa;

- zapoznanie studentów z systemami bezpieczeństwa na które składają się: systemy organizacyjne, systemy zapobiegawcze, systemy ograniczające, systemy ochrony, systemy ograniczające skutki.

Pełny opis:

Treść programu praktyki:

1. Zapoznanie studentów z regulaminem pracy oraz z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi w procesie pracy i zastosowanymi sposobami zapobiegania ryzyku zawodowemu.

2. Zapoznanie ze strukturą organizacyjną, profilem działalności, zadaniami i możliwościami podmiotu oraz występującymi na jego terenie rodzajami i źródłami zagrożeń.

3. Zapoznanie ze stosowanymi, w konkretnych systemach człowiek - technika - otoczenie danego podmiotu, systemami przeciwdziałania zagrożeniom (urządzeniami i systemami bezpieczeństwa o charakterze technicznym, zespołami ludzkimi (procedurami), systemami ratownictwa).

4. Zapoznanie z systemem zarządzania bezpieczeństwem w określonym systemie człowiek - technika – otoczenie (np. stanowisku pracy, instalacji) danego podmiotu, a szczególnie takimi komponentami jak program bezpieczeństwa, kontrolowanie bezpieczeństwa, analiza bezpieczeństwa.

5. Zapoznanie z procesem projektowania i/lub wytwarzania elementów i urządzeń, ze zwróceniem szczególnej uwagi na źródła i przyczyny zagrożeń związanych z „tworzonym” obiektem oraz stosowane rozwiązania techniczne i organizacyjne zapewniające bezpieczeństwo związane z tym obiektem.

6. Zapoznanie ze sposobem wpływania na poziom niezawodności projektowanego obiektu technicznego (systemu, urządzenia technicznego, jego elementów itd.) przez odpowiednie zaprojektowanie jego struktury i cech.

7. Poznanie konkretnych rozwiązań technicznych systemów monitoringu zagrożeń bezpieczeństwa, ich struktury i realizowanych zadań.

8. Doskonalenie w posługiwaniu się aplikacjami komputerowymi zorientowanymi na prowadzenie analiz ryzyka.

9. Nabywanie umiejętności w posługiwaniu się dokumentacją obiektów technicznych.

Program praktyki ma charakter przewodnika. Podaje główne obszary, w ramach których student powinien zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi przez podmiot, w którym odbywa praktykę.

Sprawy organizacyjne:

W czasie odbywania praktyki student zobowiązany jest prowadzić dziennik praktyki, w którym opiekun praktyki ze strony podmiotu potwierdza zrealizowanie poszczególnych zadań. Po zakończeniu praktyki osoba odpowiedzialna, wyznaczona przez kierownictwo podmiotu, wpisuje do dziennika opinię uwzględniającą całokształt działalności studenta i wystawia ocenę. W uzasadnionych przypadkach wpisy do dziennika praktyki mogą zawierać opinie i oceny cząstkowe. Może to mieć miejsce wówczas, gdy student odbywa praktykę w kilku komórkach organizacyjnych podmiotu. Wiarygodność wpisu do dziennika praktyki powinna być potwierdzona podpisem i pieczątką osoby upoważnionej.

Literatura:

podstawowa:

 wymagana w trakcie realizacji praktyki w konkretnym podmiocie.

Efekty uczenia się:

U1 / Potrafi pracować indywidualnie i w zespole, potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik. / K_U02

K1 / Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływ na środowisko i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje / K_K02

K2 / Ma świadomość ważności zachowania w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur. / K_K03

K3 / Ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania. / K_K04

K4 / Ma świadomość roli społecznej absolwenta uczelni technicznej i rozumie potrzebę upowszechniania informacji dotyczących osiągnięć techniki i innych aspektów działalności inżynierskiej. / K_K06

Metody i kryteria oceniania:

Praktyka zaliczana jest na podstawie: zaliczenia.

Zaliczenia praktyki dokonuje opiekun praktyki ze strony uczelni, bazując głównie na ocenie wpisanej w dzienniczku praktyk.

Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia jest przekazanie przez studenta dzienniczka praktyk - wypełnionego i potwierdzonego podpisem oraz pieczątką osoby upoważnionej ze strony podmiotu, w którym praktyka została zrealizowana.

Efekt U1 oceniany jest przez opiekuna praktyki ze strony podmiotu, na bazie obserwacji zachowania studenta w trakcie realizacji praktyki.

Efekty K1, K2, K3 oraz K4 oceniane są przez opiekuna praktyki ze strony podmiotu, na bazie obserwacji zachowania studenta w trakcie realizacji praktyki oraz przez opiekuna praktyki ze strony uczelni, zwłaszcza w sytuacji, gdy podmiot w trakcie realizacji praktyki będzie sygnalizował naganne zachowanie studenta.

Opiekun praktyki ze strony podmiotu dokonuje oceny powyższych efektów w opinii, którą zamieszcza w dzienniczku praktyk oraz wystawia syntetyczną ocenę za wszystkie efekty.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wojskowa Akademia Techniczna.
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-5 (2024-09-13)