Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy grafiki inżynierskiej WMTXXWSJ-PGI
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2023/2024

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 12
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

Podstawowa:

1. Bieliński A., Mierzyński J., Telega J.: Geometria wykreślna. Teoria, przykłady, zadania. Wydawnictwo WAT, Warszawa 2013.

2. Bieliński A.: Geometria wykreślna. Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2015.

3. Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP , Warszawa 2015.

4. Pikoń A.: AutoCAD 2018 PL. Pierwsze kroki. Helion 2017.

Uzupełniająca:

5. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Wydanie 26, Warszawa 2017.

6. Burcan J.: podstawy rysunku technicznego. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2016.

Efekty uczenia się:

Symbol i nr efektu przedmiotu / efekt uczenia się / odniesienie do efektu kierunkowego:

W1 / Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie ogólną wiedzę w zakresie podstaw grafiki inżynierskiej i zapisu konstrukcji. / K_W07

W2 / Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w zakresie problemów konstrukcyjnych, technologicznych i eksploatacyjnych maszyn, kryteriów oceny obiektu, niezawodności i bezpieczeństwa oraz procesów prowadzących do uszkodzeń obiektów mechanicz-nych. / K_W09

U1 / Potrafi wykonać podstawowe konstrukcje geometryczne oraz opra-cować dokumentację rysunkową dotyczącą realizacji zadania in-żynierskiego, a także potrafi przygotować i przedstawić prezenta-cję poświęconą wynikom realizacji zadania inżynierskiego. / K_U03

U2 / Potrafi stosować metody i narzędzia programowe do opracowania dokumentacji rysunkowej właściwych do realizacji zadań typowych dla działalności inżynierskiej / K_U06

Metody i kryteria oceniania:

Przedmiot zaliczany jest na podstawie: zaliczenia z oceną.

Ćwiczenia zaliczane są na podstawie: zaliczenia z oceną;

Zaliczenie przedmiotu jest przeprowadzane na ocenę na podstawie średniej z pozytywnych ocen za wszystkie efekty uczenia się.

Zaliczenie ćwiczeń na ocenę dla zakresu U1, U2, odbywa się na pod-stawie średniej z ocen z wszystkich sprawdzianów wiadomości i umiejętności prze-prowadzanych na każdych ćwiczeniach w semestrze.

Zaliczenie wykładów dla zakresu W1, W2 na ocenę odbywa się na pod-stawie oceny z pisemnego sprawdzianu teoretyczno-praktycznego 20 pytań, pole-ceń, zadań, po zakończenie cyklu wykładów, obejmującego elementarną wiedzę z zakresu geometrii wykreślnej i rysunku technicznego.

Podczas realizacji wykładów i ćwiczeń audytoryjnych mogą zostać wy-korzystane metody i techniki kształcenia na odległość.

Podczas realizacji wykładów i ćwiczeń audytoryjnych przekazywana będzie podstawowa terminologia angielska z tematyki przedmiotu.

Dopuszcza się możliwość zaliczenia wykładów i ćwiczeń w formie zdalnej.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje student, który udzielił bezbłędnych odpowiedzi na min. 95% pytań pisemnego testu sprawdzającego, oraz który posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane efektami uczenia się, a ponadto wykazuje zainteresowanie przedmiotem, w sposób twórczy podchodzi do powierzonych zadań i wykazuje się samodzielnością w zdobywaniu wiedzy. Wykazuje się wytrwałością i samo-dzielnością w pokonywaniu trudności oraz systematycznością pracy.

Ocenę dobrą plus otrzymuje student, który udzielił bezbłędnych odpowiedzi na min. 90% pytań pisemnego testu sprawdzającego, oraz który posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane efektami uczenia się, a ponadto wykazuje zainteresowanie przedmiotem, w sposób twórczy podchodzi do powierzonych zadań i wykazuje się samodzielnością w zdobywaniu wiedzy. Wykazuje się wytrwałością i samodzielnością w pokonywaniu trudności oraz systematycznością pracy.

Ocenę dobrą otrzymuje student, który udzielił bezbłędnych odpowiedzi na min. 80% pytań pisemnego testu sprawdzającego, oraz który po-siadł wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania w stopniu dobrym. Potrafi rozwiązywać zadania i problemy o średnim stopniu trudności.

Ocenę dostateczną plus otrzymuje student, który udzielił bezbłędnych odpowiedzi na min. 70% pytań pisemnego testu sprawdzającego, oraz który posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane programem naucza-nia w stopniu dobrym. Potrafi rozwiązywać zadania i problemy o średnim stopniu trudności.

Ocenę dostateczną otrzymuje student, który udzielił bezbłędnych odpowiedzi na min. 55% pytań pisemnego testu sprawdzającego, oraz który posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania w stopniu dostatecznym. Samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy o niskim stopniu trudności. W jego wiedzy i umiejętnościach zauważalne są luki, które potrafi jednak uzupełnić pod kierunkiem nauczyciela.

Ocenę niedostateczną otrzymuje student, który nie spełnia przedstawionych powyżej wymogów.

Zakres tematów:

Wykłady / metoda werbalno-wizualna, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych. Podanie treści do samodzielnego studiowania w celu utrwalenia wiedzy określonej efektami W1, W2.

1. Wiadomości wstępne. (2 godz.)

Proste i zaawansowane konstrukcje geometryczne; styczność okręgów kół i zaokrąglenia; krzywe płaskie.

2. Aparat rzutowania równoległego. (2 godz.)

Rzutowanie prostokątne: odwzorowanie punktu, prostej i odcinka, płaszczyzn i figur płaskich, brył. Podstawowe zależności pomiędzy obiektami. Normalizacja w rysunku technicznym.

3. Odwzorowanie przedmiotów za pomocą rzutów. (2 godz.)

Rzutowanie równoległe - aksonometria. Podstawowe zasady rzutowania prostokątnego. Rzutowanie brył płaskościennych, brył z elementami osiowosymetrycznymi.

4. Zaawansowane rzutowanie prostokątne. (2 godz.)

Normalny układ rzutów, widoki, przekroje i kłady. Przekroje złożone, ukośna płaszczyzna przekroju, kład przekroju, przekroje i widoki cząstkowe. Odwzorowanie zarysów wewnętrznych na rysunkach: oznaczanie i kreskowanie, przekroje przedmiotów osiowosymetrycznych.

5. Uproszczenia w rysunku maszynowym. (2 godz.)

Stopnie uproszczeń, gwinty i połączenia gwintowe. Połączenia nie-rozłączne - nity i połączenia nitowe, spoiny i połączenia spawane, zgrzeiny i połączenia zgrzewane. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach. Podstawowe zasady wymiarowania.

6. Rysunki: złożeniowe, zestawieniowe i montażowe (2 godz.)

Tabliczka rysunkowa, wymiarowanie. Rysunki wykonawcze; tabliczka, wymiarowanie. Schematy mechaniczne, elektryczne i elektroniczne. Podstawowe wiadomości z rysunku maszynowego.

Metody dydaktyczne:

Wykłady / metoda werbalno-wizualna, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych. Podanie treści do samodzielnego studiowania w celu utrwalenia wiedzy określonej efektami W1, W2.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 19/ szczegóły
2 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 20/ szczegóły
3 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 19/ szczegóły
4 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 19/ szczegóły
5 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 18/ szczegóły
6 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 19/ szczegóły
7 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 18/ szczegóły
8 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 19/ szczegóły
9 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 18/ szczegóły
10 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 18/ szczegóły
11 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 18/ szczegóły
12 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 18/ szczegóły
13 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 17/ szczegóły
14 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 17/ szczegóły
15 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 14/ szczegóły
16 (brak danych), (sala nieznana)
Stanisław Kachel 30/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wojskowa Akademia Techniczna.
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-9 (2024-12-18)