Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Inżynieria bezpieczeństwa - cywilne, stacjonarne, inżynierskie

Informacje o programie studiów

Kod: WMTSXCSI11Z
Nazwa: Inżynieria bezpieczeństwa - cywilne, stacjonarne, inżynierskie
Tryb studiów: Stacjonarne
Rodzaj studiów: Pierwszego stopnia
Czas trwania: Siedem semestrów
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: Inżynieria bezpieczeństwa
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
Inżynieria bezpieczeństwa Inżynieria bezpieczeństwa technicznego
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (od 2002/03L) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Nie zdefiniowano standardowych toków nauczania

Pozostałe toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

Posiadanie świadectwa dojrzałości, pozytywnie zakończone postępowanie kwalifikacyjne oparte na analizie wyników uzyskanych w szkole ponadgimnazjalnej oraz egzaminie maturalnym.

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Inżynier inżynierii bezpieczeństwa, specjalność - inżynieria bezpieczeństwa technicznego
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent posiada wiedzę ogólną z zakresu nauk technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu inżynierii bezpieczeństwa, w tym z obszaru bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji, urządzeń i instalacji technicznych. Potrafi korzystać z wiedzy w życiu zawodowym, komunikować się z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym, aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej, kierować podległymi pracownikami oraz radzić sobie z problematyką prawną i ekonomiczną. Absolwent posiada umiejętności organizowania pracy, w tym organizowania i prowadzenia działań ratowniczych oraz działań zapobiegających i ograniczających wypadki, awarie i choroby zawodowe. Umie projektować i monitorować stan i warunki bezpieczeństwa, organizować i prowadzić akcje ratownicze, wykonywać analizy bezpieczeństwa i ryzyka, kontrolować przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa, kontrolować warunki pracy i standardy bezpieczeństwa, prowadzić badania okoliczności awarii i wypadków, prowadzić szkolenia, pełnić funkcje organizatorskie w zakresie zarządzania bezpieczeństwem oraz prowadzić dokumentację związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy związanej z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa i ochrony ludności, którego głównym celem jest ratowanie życia oraz ochrona życia, zdrowia i mienia przed zagrożeniami. Absolwent jest przygotowany do pracy i służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz do pracy w administracji publicznej ukierunkowanej na służby publiczne odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a także w sektorze gospodarczym. Egzamin z języka angielskiego na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Dalsze studia:

możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia i studia podyplomowe.

Treści nauczania:

Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia absolwent uzyskał niżej wymienione efekty kształcenia zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego dla obszaru nauk technicznych w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych prowadzących do uzyskania kwalifikacji inżyniera na kierunku inżynieria bezpieczeństwa.

WIEDZA:

K_W01 (T1A_W01, T1A_W07):

Ma wiedzę w zakresie matematyki, obejmującą funkcje elementarne, algebrę, analizę matematyczną, rachunek prawdopodobieństwa i statystykę matematyczną oraz procesy stochastyczne, w tym metody niezbędne do:

1) Opisu i analizy konstrukcji w zakresie wytrzymałości i trwałości;

2) opisu i analizy działania maszyn i urządzeń oraz układów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych i mechatronicznych stosowanych w obiektach technicznych i ich układach bezpieczeństwa;

3) modelowania i prognozowania zagrożeń;

4) analizy niezawodności obiektów technicznych.

K_W02 (T1A_W01):

Ma wiedzę w zakresie fizyki, obejmującą mechanikę, termodynamikę, optykę, elektryczność  

i magnetyzm, fizykę jądrową oraz fizykę ciała stałego, w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia podstawowych zjawisk fizycznych występujących w obiektach technicznych,

w sytuacji normalnej i anomalnej oraz procesach i zjawiskach naturalnych prowadzących do strat.

K_W03 (T1A_W01, T1A_W07):

Ma wiedzę w zakresie chemii, obejmującą pierwiastki, związki chemiczne i reakcje chemiczne, w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia podstawowych procesów chemicznych zachodzących podczas katastrofy obiektu technicznego, której wynikiem jest wypływ dużych ilości niebezpiecznych substancji chemicznych (palnych, wybuchowych, toksycznych) lub energii ich oddziaływania na organizm ludzki.

K_W04 (T1A_W02, T1A_W05):

Ma podstawową wiedzę w zakresie elektrotechniki i urządzeń elektrycznych, elektroniki, automatyki, metrologii, mechatroniki, w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia działania podstawowych urządzeń, elementów i systemów pomiarowych występujących w układzie funkcjonalnym i układzie bezpieczeństwa obiektu technicznego.

K_W05 (T1A_W03, T1A_W06):

Ma uporządkowaną, podbudowana teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą analizę i ocenę ryzyka oraz jakość systemów.

K_W06 (T1A_W02, T1A_W05):

Ma podstawową wiedzę w zakresie konstrukcji oraz funkcjonowania maszyn oraz inżynierii wytwarzania, w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia zagrożeń występujących

w cyklu życia obiektu technicznego.

K_W07 (T1A_W03, T1A_W07):

Ma uporządkowaną, podbudowana teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą mechanikę płynów, termodynamikę i wymianę ciepła. Posiada znajomość podstawowych procesów fizycznych

i chemicznych zachodzących podczas spalania i wybuchu.

K_W08 (T1A_W02, T1A_W03, T1A_W07):

Ma uporządkowaną, podbudowana teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą mechanikę ogólną, wytrzymałość materiałów, naukę o materiałach i grafikę inżynierską.

K_W09 (T1A_W07, T1A_W09):

Ma podstawową wiedzę z zakresu zarządzania bezpieczeństwem, działania tzw. systemu zarządzania bezpieczeństwem podmiotu, komputerowego wspomagania tych działań, wykorzystania narzędzi informatycznych w systemach bezpieczeństwa.

K_W10 (T1A_W03, T1A_W05):

Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą inżynierię bezpieczeństwa, w tym analizę niezawodności oraz prakseologiczne aspekty bezpieczeństwa.

K_W11 (T1A_W03):

Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą bezpieczeństwo i  higienę pracy oraz relacje w układzie człowiek - maszyna.

K_W12 (T1A_W03, T1A_W05):

Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa.

K_W13 (T1A_W04, T1A_W05, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną ze źródłami i przyczynami zagrożeń związanych z różnymi obiektami technicznymi.

K_W14 (T1A_W04, T1A_W09, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną z tworzeniem i działaniem systemu bezpieczeństwa podmiotu.

K_W15 (T1A_W04, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną z prognozowaniem skutków zagrożeń i mechanizmem powstawania szkód.

K_W16 (T1A_W04, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną z zagrożeniami dla środowiska i człowieka, konsekwencjami katastrof obiektów technicznych.

K_W17 ((T1A_W04, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną z zarządzaniem kryzysowym i technicznymi systemami zabezpieczeń.

K_W18 (T1A_W03):

Ma uporządkowaną, podbudowana teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą ochronę środowiska.

K_W19 (T1A_W04, T1A_W07):

Ma uporządkowaną wiedzę związaną z wykrywaniem, identyfikacją materiałów niebezpiecznych oraz ich przechowywaniem i transportem.

K_W20 (T1A_W04, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną z obiektami technicznymi w zakresie inżynierii bezpieczeństwa technicznego lub technicznymi aspektami bezpieczeństwa cywilnego.

K_W21 (T1A_W04, T1A_W07):

Ma szczegółową wiedzę związaną z teorią, w tym aspektami ekonomicznymi, inżynierii bezpieczeństwa technicznego lub organizacją, w tym uwarunkowaniami prawnymi, bezpieczeństwa cywilnego.

K_W22 (T1A_W08):

Ma podstawową wiedzę niezbędna do rozumienia społecznych, ekonomicznych, prawnych

i innych pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej.

K_W23 (T1A_W09):

Ma elementarną wiedzę dotyczącą zarządzania, w tym zarządzania jakością oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

K_W24 (T1A_W10):

Ma elementarną wiedzę w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz prawa patentowego.

K_W25 (T1A_W11):

Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.

UMIEJĘTNOŚCI:

K_U01 (T1A_U01):

Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych właściwie dobranych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.

K_U02 (T1A_U02):

Potrafi pracować indywidualnie i w zespole, potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik.

K_U03 (T1A_U03, T1A_U04):

Potrafi opracować dokumentację dotyczącą realizacji zadania inżynierskiego oraz potrafi przygotować i przedstawić prezentację poświęconą wynikom realizacji zadania inżynierskiego.

K_U04 (T1A_U05):

Ma umiejętność samokształcenia się, m.in. w celu podnoszenia kompetencji zawodowych.

K_U05 (T1A_U01, T1A_U06):

Ma umiejętności językowe, zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego w stopniu wystarczającym do porozumiewania się i czytania ze zrozumieniem tekstów technicznych.

K_U06 (T1A_U07):

Potrafi posługiwać się technikami informacyjno-komunikacyjnymi właściwymi do realizacji zadań typowych dla działalności inżynierskiej.

K_U07 (T1A_U09, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi dokonać analizy ryzyka z wykorzystaniem metod jakościowych i ilościowych (probabilistycznych i statystycznych), potrafi stosować metody i techniki doskonalenia jakości eksploatacji systemu.

K_U08(T1A_U10, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14):

Zna czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy, zna czynniki ergonomiczne wpływające na komfort stanowiska pracy, bezpieczeństwa pracy oraz potrafi dobrać środki bezpieczeństwa i ochrony stosownie do przewidywanych zagrożeń.

K_U09 (T1A_U08, T1A_U09, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15):

Potrafi stosować metody i techniki wykrywania i identyfikacji źródeł zagrożeń, a także pomiaru parametrów zagrożeniowych.

K_U10 (T1A_U09, T1A_U10, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15):

Potrafi konstruować proste modele ryzyka; potrafi definiować proste scenariusze katastrof.

K_U11 (T1A_U09, T1A_U10, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15):

Potrafi prognozować skutki zagrożeń w odniesieniu do podstawowych mechanizmów powstawania szkód.

K_U12(T1A_U09, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15):

Zna czynniki wpływające na degradację środowiska naturalnego, potrafi rozpoznawać

i identyfikować zagrożenia środowiska naturalnego.

K_U13 (T1A_U07, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi efektywnie zarządzać sytuacją kryzysową w ramach przydzielonych sił i środków.

K_U14 (T1A_U01, T1A_U08, T1A_U09, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15,  T1A_U16):

Potrafi dokonać oceny zagrożenia powodowanego materiałami niebezpiecznymi, potrafi stosować metody i techniki wykrywania i identyfikacji materiałów niebezpiecznych.

K_U15 (T1A_U01, T1A_U09, T1A_U10, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi korzystać z baz danych, programów obliczeniowych i języków programowania, stosowanych w analizie i zarządzaniu bezpieczeństwem systemów.

K_U16 (T1A_U10, T1A_U11, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi rozpoznać mechanizmy funkcjonowania człowieka w sytuacjach kryzysowych, potrafi organizować tok komunikacyjny w postępowaniu kryzysowym.

K_U17 (T1A_U01, T1A_U08, T1A_U09, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15):

Potrafi stosować metody analityczne, narzędzia programowe metody eksperymentalne do oceny wytrzymałości elementów konstrukcyjnych i oceny właściwości materiałów.

K_U18 (T1A_U08, T1A_U09):

Potrafi posługiwać sie współczesną aparaturą pomiarową, posiada umiejętność organizacji

i przeprowadzenia pomiarów oraz oceny ich wyników.

K_U19 (T1A_U09, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U12, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi projektować elementarne procesy technologiczne oraz dokonać oceny procesu produkcji i eksploatacji maszyn w aspekcie bezpieczeństwa.

K_U20 (T1A_U08, T1A_U09, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi dokonać doboru elementów elektrotechnicznych, elektronicznych i mechatronicznych na potrzeby projektowania urządzeń bezpieczeństwa oraz przeprowadzić analizę układów bezpieczeństwa obiektów technicznych.

K_U21 (T1A_U09, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi zidentyfikować różne rodzaje zagrożeń otoczenia (ludzi, środowiska, dóbr cywilizacji) przez obiekt techniczny i określić środki przeciwdziałania tym zagrożeniom, mające zmniejszyć konsekwencje procesów i zdarzeń niepożądanych.

K_U22 (T1A_U09, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U12, T1A_U14, T1A_U15, T1A_U16):

Potrafi dokonać elementarnej analizy ekonomicznej i prawnej podejmowanych działań

w zakresie inżynierii bezpieczeństwa.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

K_K01 (T1A_K01):

Rozumie potrzebę i zna możliwości ciągłego dokształcania się (studia drugiego stopnia

i trzeciego stopnia, studia podyplomowe i kursy) – podnoszenia kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych.

K_K02 (T1A_K02):

Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływ na środowisko i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

K_K03 (T1A_K05):

Ma świadomość ważności zachowania w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur.

K_K04 (T1A_K03, T1A_K04):

Ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania.

K_K05 (T1A_K06):

Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.

K_K06 (T1A_K07):

Ma świadomość roli społecznej absolwenta uczelni technicznej, a zwłaszcza rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu, w szczególności poprzez środki masowego przekazu, informacji i opinii dotyczących osiągnięć techniki i innych aspektów działalności inżynierskiej; podejmuje starania, aby przekazać takie informacje i opinie w sposób powszechnie zrozumiały.

Objaśnienia oznaczeń:

K (przed podkreślnikiem) - kierunkowe efekty kształcenia

W - kategoria wiedzy

U - kategoria umiejętności

K - (po podkreślniku) - kategoria kompetencji społecznych

T1A - efekty kształcenia w obszarze kształcenia w zakresie nauk technicznych dla studiów pierwszego stopnia

01, 02, 03 i kolejne - numer efektu kształcenia

ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)