Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Mechatronika - Techniki Komputerowe w Mechatronice - II stop.magister.

Informacje o programie studiów

Kod: WMTAKCSM16L
Nazwa: Mechatronika - Techniki Komputerowe w Mechatronice - II stop.magister.
Tryb studiów: Stacjonarne
Rodzaj studiów: Drugiego stopnia
Czas trwania: Trzy semestry
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: Mechatronika
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
Mechatronika Techniki komputerowe w mechatronice
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (od 2002/03L) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

Posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych, pozytywnie zakończone postępowanie kwalifikacyjne oparte na analizie wyników uzyskanych na studiach wyższych.

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Magister mechatroniki, specjalność - techniki komputerowe w mechatronice
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent posiada umiejętności posługiwania się zaawansowaną

wiedzą z zakresu mechatroniki, w szczególności związaną z synergią mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn oraz elektroniki, informatyki i teorii sterowania - niezbędną do projektowania i konstruowania specjalistycznych urządzeń stosowanych w : maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej. Absolwent jest przygotowany do: twórczej działalności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych; kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych; zarządzania procesami technologicznymi; prowadzenia badań w jednostkach naukowo-badawczych; zarządzania pracowniami projektowymi z

zakresu konstrukcji maszyn i procesów technologicznych; podejmowania twórczych inicjatyw i decyzji; samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz kierowania zespołami przemysłowymi i badawczymi. Absolwent jest przygotowany do pracy w: instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych; przemyśle elektromaszynowym (motoryzacyjnym, sprzętu gospodarstwa domowego, sprzętu medycznego, lotniczym, obrabiarkowym); stacjach serwisowych i diagnostycznych; placówkach służby zdrowia przy eksploatacji urządzeń medycznych i aparatury diagnostycznej oraz jednostkach

zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe i studia III stopnia.

Treści nauczania:

Po zakończeniu studiów drugiego stopnia absolwent uzyskał niżej wymienione efekty kształcenia zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego dla obszaru nauk technicznych w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych prowadzących do uzyskania kwalifikacji magistra inżyniera na kierunku mechatronika.

WIEDZA:

K_W01 (T2A_W01):

Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów matematyki przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z analizy i projektowania systemów mechatronicznych.

K_W02 (T2A_W02,T2A_W03):

Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie mechaniki i budowy mechanizmów współdziałających w urządzeniach i systemach mechatronicznych.

K_W03 (T2A_W02,T2A_W03):

Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie wybranych problemów projektowania układów mechatronicznych.

K_W04 (T2A_W02,T2A_W03):

Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie systemów informatycznych wspomagających sterowanie systemu mechatronicznego.

K_W05 (T2A_W04,T2A_W07):

Zna podstawowe metody, techniki i narzędzia stosowane przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich z zakresu mechatroniki.

K_W06 (T2A_W05):

Ma wiedzę dotyczącą trendów rozwojowych systemów mechatronicznym.

K_W07 (T2A_W06):

Ma podstawową wiedzę dotyczącą cyklu życia urządzenia i zapewniania jakości w projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.

K_W08 (T2A_W08,T2A_W09,T2A_W10,T2A_W11):

Ma podstawową wiedzę z zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej w tym z zakresu informatycznych systemów wspomagających zarządzanie obszarami funkcjonalnymi przedsiębiorstwa.

K_W09 (T2A_W06,T2A_W07)

Ma podstawową wiedzę w zakresie metod identyfikacji i diagnostyki urządzeń i systemów mechatronicznych.

UMIEJĘTNOŚCI :

K_U01 (T2A_U01):

Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.

K_U02 (T2A_U02):

Potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik w środowisku zawodowym oraz w innych środowiskach, także.

K_U03 (T2A_U03):

Potrafi opracować dokumentację dotyczącą realizacji eksperymentu, zadania projektowego lub badawczego i przygotować tekst albo wystąpienie ustne zawierające omówienie wyników.

K_U04 (T2A_U04):

Potrafi przygotować i przedstawić w języku polskim i języku obcym prezentację ustną, dotyczącą szczegółowych zagadnień z zakresu studiowanego kierunku studiów.

K_U05 (T2A_U05):

Potrafi określić kierunki dalszego uczenia się i zrealizować proces samokształcenia.

K_U06 (T2A_U06):

Ma umiejętności językowe zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+

Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego w stopniu pozwalającym na porozumiewanie się w mowie i piśmie w zakresie ogólnym i swojej specjalności.

K_U07 (T2A_U08,T2A_U09):

Potrafi wykorzystać poznane metody i modele matematyczne, w razie potrzeby odpowiednio je modyfikując, do analizy i projektowania elementów, układów mechatronicznych lub procesów zachodzących z ich udziałem.

K_U08 (T2A_U07):

Potrafi samodzielnie programować wykorzystując różne środowiska programistyczne.

K_U09 (T2A_U09):

Potrafi zaprojektować elementy układu mechatronicznego oraz przygotować dokumentację do jego wytworzenia.

K_U10 (T2A_U08,T2A_U09):

Potrafi zaplanować eksperyment z elementami i urządzeniami mechatronicznymi.

K_U11 (T2A_U09):

Potrafi przeprowadzić analizę sygnału oraz dokonywać ich cyfrowego przetwarzania z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.

K_U12 (T2A_U09):

Potrafi zapewnić sterowanie elementem lub układem wykorzystując do tego celu specjalistyczne techniki i narzędzia.

K_U13 (T2A_U07,T2A_U09):

Potrafi wskazać możliwości i zastosować metody sztucznej inteligencji w mechatronice.

K_U14 (T2A_U09,T2A_U10,T2A_U17,T2A_U18,T2A_U19):

Potrafi integrować elementy mechaniczne, elektroniczne i informatyczne w system mechatroniczny.

K_U15 (T2A_U08,T2A_U09,T2A_U11,T2A_U17,T2A_U18):

Potrafi zaplanować proces testowania złożonego układu mechatronicznego albo procesu zachodzącego z jego udziałem, wykorzystując do tego celu metody analityczne, symulacyjne oraz eksperymentalne.

K_U16 (T2A_U09,T2A_U10,T2A_U15,T2A_U16,T2A_U18,T2A_U19):

Potrafi, przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań związanych z modelowaniem, projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją elementów, układów i systemów mechatronicznych integrować wiedzę z dziedziny mechaniki, budowy maszyn, elektroniki, automatyki, robotyki, teorii sterowania i innych dziedzin stosując podejście systemowe, z uwzględnieniem aspektów pozatechnicznych.

K_U17 (T2A_U10,T2A_U12,T2A_U15,T2A_U16):

Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć w zakresie materiałów, elementów, metod projektowania i wytwarzania do projektowania, wytwarzania

i eksploatacji układów i systemów mechatronicznych zawierających rozwiązania o charakterze innowacyjnym.

K_U18 (T2A_U15,T2A_U16):

Potrafi zaproponować ulepszenia istniejących rozwiązań projektowych, modeli elementów, układów i systemów mechatronicznych.

K_U19 (T2A_U13,T2A_U14):

Potrafi stosować zasady zarządzania i wykorzystywać informatyczny system wspomagający zapewnienie jakościw projektowaniu i wytwarzaniu obiektów mechatronicznych.

K_U20 (T2A_U08,T2A_U09,T2A_U10):

Potrafi wykorzystać możliwości sprzętu i oprogramowania do rozwiązywania złożonych problemów numerycznych do symulacji komputerowej i wizualizacji.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

K_K01 (T2A_K06):

Potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny.

K_K02 (T2A_K07):

Rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu – m.in. poprzez środki masowego przekazu – informacji i opinii dotyczących osiągnięć mechatroniki i innych aspektów działalności inżyniera-mechatronika; podejmuje starania, aby przekazać takie informacje i opinie w sposób powszechnie zrozumiały, przedstawiając różne punkty widzenia.

Objaśnienie oznaczeń:

K – kierunkowe

Po podkreślniku

W – kategoria wiedzy

U – kategoria umiejętności

K – kategoria kompetencji społecznych

01, 02, 03 i kolejne — numer efektu kształcenia

ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)