Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Woj. Stac. Mag. (II st.), MiBM, Organizacja transportu i ruchu wojsk - profil ogólnoakademicki

Informacje o programie studiów

Kod: WMEMTWSM
Nazwa: Woj. Stac. Mag. (II st.), MiBM, Organizacja transportu i ruchu wojsk - profil ogólnoakademicki
Tryb studiów: Stacjonarne (wojskowe)
Rodzaj studiów: Drugiego stopnia
Czas trwania: studia trzysemestralne, 90 pkt. ECTS
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: Mechanika i budowa maszyn
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Inżynierii Mechanicznej (od 2021/22Z) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

Posiadanie wiedzy, umiejętności i kompetencji inżynierskich wynikające z ukończonych studiów pierwszego stopnia niezbędnych do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn lub jednym z niżej wymienionych kierunków pokrewnych: automatyka i robotyka; edukacja techniczno – informatyczna, energetyka, inżynieria materiałowa, logistyka, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Kompetencje powinny obejmować w szczególności wiedzę z zakresu: fizyki i matematyki, umożliwiającą zrozumienie podstaw fizycznych mechaniki i budowy maszyn oraz formułowanie i rozwiązywanie prostych zadań projektowych z zakresu mechaniki i budowy maszyn oraz kierunków powiązanych; wiedzę i umiejętności z zakresu grafiki inżynierskiej, mechaniki, budowy maszyn, metrologii, technik wytwarzania, nauki o materiałach a także systemów i procesów logistycznych, eksploatacji układów oraz systemów mechanicznych, umożliwiających pomiary, analizę, symulację i projektowanie prostych elementów i układów mechanicznych; umiejętność wykorzystania metod analitycznych, symulacyjnych i eksperymentalnych do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich; wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania inżynierskich systemów informatycznych; umiejętności z zakresu interpretacji, prezentacji i dokumentacji wyników eksperymentu oraz prezentacji i dokumentacji wyników zadania o charakterze projektowym.

Posiadanie co najmniej tytuł zawodowy inżyniera.

Kryteriami kwalifikacyjnymi są punkty rankingowe ustalone przez komisję rekrutacyjną, która bierze pod uwagę: wynik ukończenia studiów wyższych (od 0 - 50 pkt. rankingowych), kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na określonym kierunku studiów i wyniki uzyskane w czasie trwania studiów wyższych (od 0 - 50 pkt. rankingowych). Uzyskanie minimalnej liczby punktów rankingowych warunkuje przyjęcie kandydata na studia.

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Magister inżynier na kierunku "mechanika i budowa maszyn" w specjalności "organizacja transportu i ruchu wojsk"
Uprawnienia zawodowe: (brak danych)
Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej i na studia podyplomowe.

Treści nauczania:

Po zakończeniu studiów drugiego stopnia absolwent uzyskał niżej wymienione efekty uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych prowadzących do uzyskania kwalifikacji magistra inżyniera na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.

Oznaczenia: K - kierunkowe efekty uczenia się, W - kategoria wiedzy, U - kategoria umiejętności, K - (po odkreśleniu) kategoria kompetencji społecznych; T2A - efekty uczenia się w obszarze kształcenia w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych dla studiów II stopnia; X_P7S_WG – kod składnika opisu charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji dla poziomu 7 o profilu ogólnoakademickim, gdzie X oznacza rozwinięcie opisu dla obszaru kształcenia: T – w zakresie nauk inżynieryjno - technicznych, Inż – kompetencje inżynierskie.

Kategorie opisowe kodu składnika opisu charakterystyki drugiego stopnia PRK w kategorii kwalifikacji:

a) wiedza

P7S_WG – Wiedza i jej Głębia,

P7S_WK – Wiedza i Kontekst;

b) umiejętności:

P7S_UW – Umiejętności i Wykorzystanie,

P7S_UK – Umiejętności i Komunikowanie,

P7S_UO – Umiejętności i Organizacja pracy;

P7S_UU – Umiejętności i Uczenie się,

c) kompetencje społeczne:

P7S_KK – Kompetencje i Krytyczna ocena,

P7S_KO – Kompetencje i Odpowiedzialność,

P7S_KR – Kompetencje i Rola zawodowa.

Symbol kierunkowego efektu (odniesienie do efektów uczenia się dla nauk inżynieryjno - technicznych) - Opis efektów uczenia się.

Wiedza:

K_W01 (T_P7S_WG) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów matematyki, obejmującą elementy matematyki dyskretnej i stosowanej oraz metody optymalizacji, w tym metody matematyczne niezbędne do:

1) opisu dynamiki złożonych układów mechanicznych,

2) modelowania i obliczeń inżynierskich złożonych układów mechanicznych z wykorzystaniem metod numerycznych.

K_W02 (T_P7S_WG) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę z zakresu fizyki, obejmującą podstawy fizyki kwantowej i fizykę ciała stałego w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia zjawisk fizycznych i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu mechaniki i budowy maszyn.

K_W03 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę z zakresu mechaniki analitycznej.

K_W04 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę z zakresu modelowania wspomagającego projektowanie maszyn.

K_W05 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma podbudowaną teoretycznie zaawansowaną wiedzę z zakresu współczesnych materiałów inżynierskich ich trendach rozwojowych i najistotniejszych nowych osiągnięciach.

K_W06 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma podbudowaną teoretycznie pogłębioną wiedzę z zakresu zintegrowanych systemów wytwarzania.

K_W07 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę z zakresu mechatroniki, mikro- i nanotribologii.

K_W09 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Zna i rozumie w pogłębionym stopniu wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające zależności między nimi, stanowiące zaawansowaną wiedzę z zakresu właściwego dla studiowanej specjalności wojskowej.

K_W10 (T_P7S_WG; Inż_P7S_WG) Zna i rozumie podstawowe metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu mechaniki i budowy maszyn.

K_W11 (T_P7S_WK; Inż_P7S_WK) Zna i rozumie dylematy współczesnej cywilizacji, pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczności zarządzania zasobami własności intelektualnej.

K_W12 (T_P7S_WK; Inż_P7S_WK) Zna i rozumie ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystującej wiedzę z zakresu mechaniki i budowy maszyn.

K_W13 (P7S_WG) Zna i rozumie w pogłębionym stopniu charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych i humanistycznych oraz ich relację do nauk technicznych.

Umiejętności:

K_U01 (P7S_UW) Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł, także w języku angielskim, potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.

K_U02 (T_P7S_UK) Potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik (ustnych, pisemnych, wizualnych, technicznych, pracy w grupie), prowadzić debatę w środowisku zawodowym i innych środowiskach, także w języku angielskim w zakresie mechaniki i budowy maszyn.

K_U03 (T_P7S_UK) Potrafi przygotować opracowanie naukowe w j. polskim i krótkie doniesienie naukowe w j. angielskim w zakresie mechaniki i budowy maszyn, przedstawiające wyniki własnych badań naukowych.

K_U04 (T_P7S_UK) Potrafi przygotować i przedstawić w j. polskim i j. angielskim prezentację ustną dotyczącą szczegółowych zagadnień z zakresu mechaniki i budowy maszyn.

K_U05 (P7S_UU) Potrafi samodzielnie zaplanować i określić kierunki dalszego uczenia się oraz zrealizować proces samokształcenia przez całe życie m.in. w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także inspirować i organizować innych w tym zakresie.

K_U06 (P7S_UK) Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, w stopniu pozwalającym na porozumiewanie się w mowie i piśmie w zakresie ogólnym oraz w wyższym stopniu w zakresie specjalistycznej terminologii.

K_U07 (T_P7S_UW) Potrafi posługiwać się technikami informacyjno-komunikacyjnymi, wykorzystać poznane metody i modele matematyczne, a także symulacje komputerowe do realizacji zadań typowych, analizy i oceny działania elementów maszyn i ich zespołów.

K_U08 (T_P7S_UW) Potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty, w tym pomiary wielkości fizycznych (mechanicznych i elektrycznych) oraz symulacje komputerowe zmian wartości w funkcji przyjętych zmiennych, interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski.

K_U09 (T_P7S_UW) Potrafi wykorzystać do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich i prostych problemów badawczych z zakresu mechaniki i budowy maszyn, metody analityczne, symulacyjne oraz eksperymentalne w zakresie studiowanej specjalności.

K_U10 (T_P7S_UW) Potrafi – przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań inżynierskich – integrować wiedzę obejmującą projektowanie elementów, układów i systemów mechanicznych oraz zastosować podejście systemowe uwzględniające aspekty pozatechniczne, w tym środowiskowe, ekonomiczne i prawne.

K_U11 (T_P7S_UW) Potrafi dokonać analizy sygnałów i prostych systemów przetwarzania sygnałów, stosując techniki analogowe i cyfrowe oraz odpowiednie narzędzia sprzętowe i programowe w zakresie studiowanej specjalności.

K_U12 (T_P7S_UW) Potrafi porównywać rozwiązania projektowe elementów i układów mechanicznych i mechatronicznych ze względu na zadane kryteria użytkowe w zakresie studiowanej specjalności.

K_U13 (T_P7S_UW) Potrafi posłużyć się właściwie dobranymi metodami i urządzeniami umożliwiającymi pomiar podstawowych wielkości charakteryzujących elementy i układy mechaniczne w zakresie studiowanej specjalności.

K_U14 (T_P7S_UW) Potrafi zaprojektować proces testowania elementów maszyn i prostych systemów mechanicznych oraz – w przypadku wykrycia błędów – przeprowadzić ich diagnozę.

K_U15 (T_P7S_UW) Potrafi korzystać z kart katalogowych, norm przedmiotowych i not aplikacyjnych w celu dobrania odpowiednich komponentów projektowanego urządzenia lub systemu mechanicznego.

K_U16 (T_P7S_UW) Potrafi – zgodnie z zadaną specyfikacją – zaplanować proces realizacji złożonego urządzenia stosowanego w systemie mechanicznym.

K_U17 (T_P7S_UW) Potrafi formułować i testować hipotezy związane z problemami inżynierskimi i prostymi problemami badawczymi obejmującymi projektowanie elementów, układów i maszyn typowych dla kształconej specjalności.

K_U18 (T_P7S_UW) Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć (technik i technologii) w zakresie projektowania, konstruowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn.

K_U19 (T_P7S_UW) Potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz innych zajmujących się wytwarzaniem produktów, eksploatacją, projektowaniem i badaniami oraz umie zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z tą pracą.

K_U20 (T_P7S_UW) Potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania istniejących rozwiązań technicznych, w szczególności urządzeń, obiektów, systemów, procesów i usług w zakresie studiowanej specjalności.

K_U21 (T_P7S_UW) Potrafi zaproponować ulepszenia (usprawnienia) istniejących rozwiązań technicznych w zakresie mechaniki i budowy maszyn korzystając również z zasobów informacji patentowej.

K_U22 (T_P7S_UW) Potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację złożonych zadań inżynierskich, charakterystycznych dla kierunku mechanika i budowa maszyn, w tym zadań nietypowych, uwzględniając ich aspekty pozatechniczne.

K_U23 (T_P7S_UW) Potrafi ocenić przydatność metod i narzędzi służących do rozwiązania złożonego zadania inżynierskiego, zawierającego również elementy nietypowe oraz proste problemy badawcze, charakterystycznego dla studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn, w tym dostrzec ograniczenia tych metod i narzędzi.

K_U24 (T_P7S_UW) Potrafi – zgodnie z zadaną specyfikacją, uwzględniającą aspekty pozatechniczne – zaprojektować złożone urządzenie, obiekt, system lub proces, związane z zakresem mechaniki i budowy maszyn, oraz zrealizować ten projekt – co najmniej w części – używając właściwych metod, technik i narzędzi, w tym przystosowując do tego celu istniejące lub opracowując nowe narzędzia.

K_U25 (P7S_UO) Potrafi planować i kierować pracą zespołu w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów, odpowiednio uzasadniając swoje stanowisko.

K_U26 (P7S_UW) Potrafi w pogłębionym stopniu identyfikować i interpretować pod¬stawowe zjawiska i procesy społeczne, humanistyczne i prawne w zakresie dyscyplin naukowych: budowa i eksploatacja maszyn oraz mechanika.

Kompetencje społeczne:

K_K01 (P7S_KK) Jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy oraz uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych.

K_K02 (P7S_KO) Jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działania na rzecz interesu publicznego oraz myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.

K_K03 (P7S_KR) Jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych, w tym: rozwijania dorobku zawodu, podtrzymywania etosu zawodu, przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad.

Zgodnie z Regulaminem Studiów w Wojskowej Akademii Technicznej (www.bip.wat.edu.pl) warunkiem przystąpienia studenta do egzaminu dyplomowego jest złożenie pracy dyplomowej. Warunkiem złożenia pracy dyplomowej przez studenta jest uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć występujących w programie studiów

Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest spełnienie łącznie następujących warunków:

- osiągnięcie efektów uczenia się i uzyskanie punktów ECTS określonych w programie studiów, w tym w programie studiów indywidualnych;

- uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.

ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)