Wojskowa Akademia Techniczna - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Stac. Mag. (II st.), Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna - profil ogólnoakademicki

Informacje o programie studiów

Kod: WMEBXCSM
Nazwa: Stac. Mag. (II st.), Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna - profil ogólnoakademicki
Tryb studiów: Stacjonarne
Rodzaj studiów: Drugiego stopnia
Czas trwania: studia trzysemestralne, 90 pkt. ECTS
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu Kierunki: Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Inżynierii Mechanicznej (od 2021/22Z) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główne toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

Posiadanie wiedzy, umiejętności i kompetencji inżynierskich wynikające z ukończonych studiów pierwszego stopnia niezbędnych do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna lub jednym z niżej wymienionych kierunków pokrewnych: automatyka i robotyka; elektronika i telekomunikacja; informatyka; inżynieria biomedyczna; mechanika i budowa maszyn; mechatronika; optoelektronika.

Kompetencje powinny obejmować: w szczególności wiedzę z zakresu fizyki i matematyki, umożliwiającą zrozumienie podstaw fizycznych biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz formułowanie i rozwiązywanie prostych zadań projektowych z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz kierunków powiązanych; wiedzę z biometrii, biochemii, biologii, genetyki, anatomii i fizjologii człowieka, grafiki w inżynierii biomedycznej, analizy, syntezy i przetwarzania sygnałów, techniki mikrofalowej, biomateriałów, mechaniki, metrologii, metod diagnostycznych, umożliwiające pomiary, analizę, symulację i projektowanie prostych elementów i układów biomechanicznych; umiejętność wykorzystania metod analitycznych, symulacyjnych i eksperymentalnych do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich; wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania inżynierskich systemów informatycznych; umiejętności z zakresu interpretacji, prezentacji i dokumentacji wyników eksperymentu oraz prezentacji i dokumentacji wyników zadania o charakterze projektowym.

Posiadanie co najmniej tytułu zawodowego inżyniera.

Kryteriami kwalifikacyjnymi są punkty rankingowe ustalone przez komisję rekrutacyjną, która bierze pod uwagę: wynik ukończenia studiów wyższych (od 0 - 50 pkt. rankingowych), kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na określonym kierunku studiów i wyniki uzyskane w czasie trwania studiów wyższych (od 0 - 50 pkt. rankingowych). Uzyskanie minimalnej liczby punktów rankingowych warunkuje przyjęcie kandydata na studia.

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Magister inżynier na kierunku "biocybernetyka i inżynieria biomedyczna" w specjalności "biomechatronika i sprzęt rehabilitacyjny"
  • Magister inżynier na kierunku "biocybernetyka i inżynieria biomedyczna" w specjalności "optoelektronika dla inżynierii biomedycznej"
Uprawnienia zawodowe: (brak danych)
Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej i na studia podyplomowe.

Treści nauczania:

Po zakończeniu studiów drugiego stopnia absolwent uzyskał niżej wymienione efekty uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych prowadzących do uzyskania kwalifikacji magistra inżyniera na kierunku Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna - nabór 2021.

Opis zakładanych efektów uczenia się jest ujęty w trzech kategoriach:

- kategoria wiedzy (W), która określa:

- zakres i głębię (G) – kompletność perspektywy poznawczej i zależności,

- kontekst (K) – uwarunkowania, skutki.

- kategoria umiejętności (U), która określa:

- w zakresie wykorzystania wiedzy (W) – rozwiązywane problemy i wykonywane zadania,

- w zakresie komunikowania się (K) – odbieranie i tworzenie wypowiedzi, upowszechnianie wiedzy w środowisku naukowym i posługiwanie się językiem obcym,

- w zakresie organizacji pracy (O) – planowanie i pracę zespołową,

- w zakresie uczenia się (U) – planowanie własnego rozwoju i rozwoju innych osób.

- kategoria kompetencji społecznych (K) – która określa:

- w zakresie ocen (K) – krytyczne podejście,

- w zakresie odpowiedzialności (O) – wypełnianie zobowiązań społecznych i działanie na rzecz interesu publicznego,

- w odniesieniu do roli zawodowej (R) – niezależność i rozwój etosu.

Objaśnienie oznaczeń:

- w kolumnie symbol i numer efektu:

- K – kierunkowe efekty uczenia się;

- W, U, K (po podkreślniku) – kategoria odpowiednio: wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych;

- 01, 02, 03, … - numer efektu uczenia się.

- w kolumnie kod składnika opisu – Inż._P7S_WG – kod składnika opisu charakterystyk drugiego stopnia kwalifikacji na poziomie 7 Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Wiedza:

K_W01 (P7S_WG) Zna i rozumie w pogłębionym stopniu charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych i humanistycznych oraz ich relacje do innych nauk.

K_W02 (P7S_WG)) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów matematyki, obejmującą metody analityczne i numeryczne niezbędne do opisu, analizy i syntezy podstawowych układów i systemów stosowanych w biocybernetyce i inżynierii biomedycznej.

K_W03 (P7S_WG) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie fizyki, niezbędną do zrozumienia zjawisk fizycznych i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_W04 (P7S_WG) Ma pogłębioną, podbudowaną teoretycznie wiedzę z zakresu biofizyki.

K_W05 (P7S_WG) Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie rehabilitacji oraz doboru podstawowych ćwiczeń oraz sprzętu rehabilitacyjnego, których celem jest przywrócenie lub ukształtowanie u człowieka utraconych funkcji ruchowych i biologicznych.

K_W06 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie zasady działania oraz zastosowania wybranych elementów do pomiaru i przetwarzania wielkości fizycznych.

K_W07 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Zna najnowsze trendy rozwojowe, innowacyjne rozwiązania, nowoczesne metody i narzędzia z zakresu projektowania, wytwarzania, zabezpieczenia, wdrażania, utrzymywania i doskonalenia systemów informatycznych.

K_W08 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej.

K_W09 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie analizy, syntezy i przetwarzania sygnałów analogowych i dyskretnych.

K_W10 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody i techniki komputerowe stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_W11 (P7S_WG) Ma pogłębioną, podbudowaną teoretycznie wiedzę z zakresu biologii molekularnej.

K_W12 (P7S_WG) Zna i rozumie typowe technologie inżynierskie, ma orientację w obecnym stanie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz w zakresie jej głównych tendencji rozwojowych.

K_W13 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_W14 (P7S_WK) Zna i rozumie fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji, pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej, prawa autorskiego, zarządzania zasobami własności intelektualnej; umie korzystać z zasobów informacji patentowej.

K_W15 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę dotyczącą projektowania, technologii wytwarzania, budowy, zasad działania, programowania, modelowania i symulacji podstawowych układów i systemów charakterystycznych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej

K_W16 (P7S_WG) Zna i rozumie w pogłębionym stopniu wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające zależności między nimi, stanowiące zaawansowaną wiedzę z zakresu grupy treści wybieralnych.

K_W17 (P7S_WK) Zna i rozumie ekonomiczne, prawne, etyczne uwarunkowania działalności inżyniera mechanika; zna podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

K_W18 (P7S_WK; Inż_P7S_WK) Zna i rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości charakterystycznych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_W19 (Inż_P7S_WG) Zna i rozumie podstawowe procesy zachodzące w cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych charakterystycznych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_W20 (P7S_WG; Inż_P7S_WG) Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie optoelektronicznych systemów i technologii stosowanych do diagnostyki i terapii biomedycznej

Umiejętności:

K_U01 (P7S_UW) Potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej poprzez właściwy dobór źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji.

K_U02 (P7S_UK) Potrafi komunikować się na tematy specjalistyczne, przy użyciu różnych technik (ustnych, pisemnych, wizualnych, technicznych, pracy w grupie) ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców i działać w środowisku krajowym i międzynarodowym.

K_U03 (P7S_UK; P7S_UW) Potrafi innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej poprzez twórczą interpretację informacji i prezentację opracowań.

K_U04 (P7S_UK) Potrafi prowadzić debatę związaną z upowszechnianiem wiedzy w środowisku naukowym, związaną z biocybernetyką i inżynierią biomedyczną oraz omawiać pomysły i problemy w środowisku zawodowym, niezawodowym i międzynarodowym.

K_U05 (P7S_UU) Potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie m.in. w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i osobistych oraz ukierunkowywać innych w tym zakresie.

K_U06 (P7S_UK) Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz specjalistyczną terminologią, w stopniu wystarczającym do porozumiewania się i czytania ze zrozumieniem tekstów technicznych.

K_U07 (P7S_UO) Potrafi kierować pracą zespołu w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów oraz współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych i podejmować wiodącą rolę w zespołach (moderatora), ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w grupie i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania.

K_U08 (P7S_UW) Potrafi dobrać ćwiczenia oraz urządzenia do rehabilitacji człowieka.

K_U09 (P7S_UW) Potrafi formułować i testować hipotezy związane z prostymi problemami badawczymi właściwymi dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej

K_U10 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi – przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań inżynierskich – integrować wiedzę z zakresu dyscyplin naukowych właściwych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym środowiskowe i prawne.

K_U11 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty, w tym pomiary i symulacje komputerowe, z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski.

K_U12 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi działać w środowisku informatycznym i wykorzystać narzędzia komputerowego wspomagania do projektowania, symulacji i weryfikacji elementów i układów charakterystycznych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_U13 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi planować i przeprowadzić symulacje komputerowe zjawisk fizycznych, uwzględniając podstawowe parametry charakteryzujące materiały, elementy oraz układy właściwe dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej; potrafi przedstawić otrzymane wyniki w formie tabelarycznej i graficznej, dokonać ich interpretacji i wyciągnąć wnioski.

K_U14 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi – zgodnie z zadaną specyfikacją, uwzględniającą aspekty pozatechniczne – zaprojektować proste urządzenie, obiekt, układ, system lub proces, związane z zakresem biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, oraz zrealizować ten proces używając właściwych metod, technik i narzędzi, w tym przystosowując do tego celu istniejące lub opracowując nowe narzędzia.

K_U15 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi korzystać z kart katalogowych, norm przedmiotowych i not aplikacyjnych w celu dobrania odpowiednich komponentów projektowanych urządzeń lub systemów.

K_U16 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć (technik i technologii) w zakresie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

K_U17 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania istniejących rozwiązań technicznych charakterystycznych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz oceniać te rozwiązania.

K_U18 (P7S_UW) Potrafi zaproponować ulepszenia (usprawnienia) istniejących rozwiązań technicznych z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, korzystając również z zasobów informacji patentowej.

K_U19 (P7S_UW; Inż_P7S_UW) Potrafi – przy identyfikacji i formułowaniu specyfikacji zadań inżynierskich oraz ich rozwiązywaniu – dokonywać wstępnej oceny ekonomicznej proponowanych rozwiązań i podejmowanych działań inżynierskich.

K_U20 (P7S_UW) Potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację złożonych zadań inżynierskich, charakterystycznych dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, w tym zadań nietypowych, uwzględniając ich aspekty pozatechniczne.

K_U21 (P7S_UW) Potrafi ocenić przydatność metod i narzędzi służących do rozwiązania złożonego zadania inżynierskiego, zawierającego również elementy nietypowe oraz proste problemy badawcze, charakterystycznego dla biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, w tym dostrzec ograniczenia tych metod i narzędzi,

K_U22 (P7S_UW) Potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz innych zajmujących się wykorzystaniem produktów, eksploatacją, projektowaniem i badaniami z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej; umie zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z tą pracą.

K_U23 (P7S_UW) Potrafi w pogłębionym stopniu identyfikować i interpretować podstawowe zjawiska i procesy społeczne, humanistyczne i prawne z zakresu biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

Kompetencje społeczne:

K_K01 (P7S_KK) Jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści oraz uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych, a także zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem problemu.

K_K02 (P7S_KO) Jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działania na rzecz interesu publicznego oraz myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.

K_K03 (P7S_KR) Jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, w tym do: współpracy w zespole wielodyscyplinarnym w celu zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentem oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników zespołu, przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych oraz dbałości o dorobek i tradycje zawodu.

K_K04 (P7S_KR) Jest gotów do dbania o poziom sprawności fizycznej niezbędny do wykonywania zadań właściwych dla działalności zawodowej związanej z biocybernetyką i inżynierią biomedyczną.

Zgodnie z Regulaminem Studiów w Wojskowej Akademii Technicznej (www.bip.wat.edu.pl) warunkiem przystąpienia studenta do egzaminu dyplomowego jest złożenie pracy dyplomowej. Warunkiem złożenia pracy dyplomowej przez studenta jest uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć występujących w programie studiów.

Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest spełnienie łącznie następujących warunków:

- osiągnięcie efektów uczenia się i uzyskanie punktów ECTS określonych w programie studiów, w tym w programie studiów indywidualnych;

- uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.

ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa 46 tel: +48 261 839 000 https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)